Základní typy pleti, čím se vyznačují a jak je ošetřovat v domácí péči

Rozlišujeme 5 základních typů pleti. 

Je to pleť normální, suchá, smíšená, mastná a citlivá.

Jaký máte typ pleti nejlépe určí kosmetička nebo dermatolog. Je dobré zajít si na kosmetické ošetření, aby jste zjistili, jaký typ pleti máte a podle toho používali i správné kosmetické přípravky pro domácí péči. 

Postup základní domácí péče o všechny typy pleti je:  

  1. ráno čištění pleti, večer odlíčení a čištění pleti, 
  2. ráno i večer dočištění pleti tonikem 
  3. ráno krém denní, večer krém noční 
  4. ráno i večer oční krém                                                                                                                  
    K těmto přípravkům se dle stavu pleti přidávají k ošetření doplňkové přípravky – séra, gely, masky a peelingy.

Normální pleť vypadá čistě, je hladká, pružná, má uzavřené póry bez tmavých teček a vyžaduje nejméně péče. Je optimálně vyvážená, nemá sklon k citlivosti. S přibývajícím věkem může docházet k její dehydrataci.

Domácí péče o normální typ pleti je nejméně náročná. Většinou se používají kosmetické přípravky pro normální pleť, které pouze podporují v pleti její vyváženost a hydrataci.

Suchá pleť vypadá i suše, je šupinatá, tenká, světlá s přibývajícím věkem jsou viditelnější i rozšířené póry. Chybí ji kožní maz, ztráta lipidů což znamená, že špatné udržuje v pleti hydrataci. Hůře se vyrovnává s vnějšími vlivy, které na ni působí jako je sluneční záření, mráz, povětrnostní vlivy. Je náchylnější na projevy stárnutí pleti. 

Při domácím ošetření tohoto typu pleti je dobré se zaměřit na šetrné čištění, promaštěni a hydrataci. 

Smíšená pleť se vyznačuje rozšířenými póry v tzv. T-zóně ( brada, nos, čelo ) která je mastnější.

Póry se proto více ucpávají díky zvýšené tvorbě mazu. Ostatní partie obličeje jsou spíše normální až sušší- dehydrované ( oblast tváří, očí, rtů a krku ).

Oblast T-zóny je důležité pravidelně hloubkově čistit a stahovat maz za pomoci krémů na smíšenou a mastnější pleť.

Oblast tváří, očí, rtů a krku je vhodné ošetřovat přípravky na podporu hydratace. Nepoužívejte krémy na promaštění. U tohoto typu pleti někdy klame pnutí pleti, které způsobuje ztráta hydratace.

Mastná pleť je lesklá, mastná, působí trudovitě. Jsou na ni projevy ucpaných pórů a komedomů, díky nadměrné tvorbě mazu. Na tomto typu pleti je časté akné, což je onemocnění mazových žláz. Akné se budu věnovat samostatně v příspěvku hraničních stavů pleti.

Mastná pleť je náročnější na ošetření. Velice důležité je pravidelné hloubkové čištění pleti při kosmetickém ošetření. V domácí péči je nutné zaměřit se na čištění a stahování mazu pomocí krémů na mastnou až aknózní pleť. Tato pleť pomaleji stárne díky silnější ochranné vrstvě, která více odolává vnějším vlivům.

Citlivá pleť je velmi křehká, citlivá, suchá tvoří se na ni začervenalé fleky. Reaguje na všechny vnější vlivy, které na ni působí.

Je nutné ji chránit přípravky s vysokou ochranou proti UV záření. Používat přípravky se zklidňujícími složkami. Tento typ pleti často trpí kuperózou- viditelné rozšířené žilky.Tomuto tématu se budu věnovat u hraničních stavů pleti.

V příštím příspěvku se zaměřím na hraniční stavy pleti.